ZŁY film: Nieznany

maxresdefault.jpg

Carlos też zastanawia się, jak policja może być aż tak niekompetentna

Wreszcie! Ostatnio kilka razy zasiadałam do filmu, który okazywał się DOBRY, wreszcie — z okazji Tygodnia Kina Hiszpańskiego w kinie pod Baranami — udało mi się trafić na dzieło uroczo wręcz ZŁE, gdzie może całkiem niezły ogólny pomysł i piękne, budujące napięcie zdjęcia i muzyka bezskutecznie próbują odciągnąć od tak idiotycznego scenariusza i tak kretyńskich dialogów, że z naszego rzędu w kinie wciąż dobiegał chichot.

tosar.jpg

El Desconoscido

Hiszpania 2015

reż. Dani de la Torre, scen. Alberto Marini

wyk. Luis Tosar, Paula de Rio, Marco Sanz

Wysoko postawiony pracownik banku odwozi swe antypatyczne bachory do szkoły, kiedy nagle dzwoni telefon, NIEZNANY numer. Carlos (bo tak go nazwano) dowiaduje się, że w jego samochodzie jest bomba, która wybuchnie, jeśli on lub jego dzieci się choćby poruszą. Zadaniem naszego bohatera jest przelanie na podane konto wszystkiego, co znajduje się na jego koncie (około 67 tys. euro) oraz 422 euro, które ma zabrać swym klientom nie wychodząc z auta (???). Jeden z licznych szkopułów tkwi w tym, że dostęp do jego konta ma wyłącznie jego nienawidząca go żona. Potem oglądamy prawie dwugodzinną, acz ślicznie nakręconą, reklamę BMW (choć co to za reklama, skoro byle kto może się do niej włamać i niepostrzeżenie wsadzić tam bombę?), w której śliczny SUV mknie po pięknym galicyjskim mieście A Coruña.

Aktorzy, montażyści i operatorzy robili co mogli, by trzymać w napięciu, i może by im się to nawet udało, gdyby nie wyjątkowo denny scenariusz, z logicznymi lukami, jak z byłej Galicji i Lodomierii do hiszpańskiej Galicji. Poza idiotycznym zachowaniem i rozumowaniem szantażysty, najbardziej rzucającą się w oczy głupotą jest rażąca niekompetencja miejscowej policji. Serio. Policjanci z Blues Brothers — ba! — z Nagiej Broni są bardziej profesjonalni! Ci wpuszczają byle kogo do negocjacji z domniemanym terrorystą, a uspokajają roztrzęsioną matkę uwięzionych w samochodzie dzieci słowami: “Niech się pani nie martwi. To nie tylko pani dzieci. To dzieci nas wszystkich”.

30.jpg

Najbardziej niekompetentni policjanci Unii Europejskiej (tak, nawet Ci z Kilera czy Vinci‘ego są lepsi – choć oni nie byli jeszcze w UE…)

Jak stwierdziła dzielna Towarzyszka, która kajała się, że wyciągnęła nas na tak ZŁY film (niepotrzebnie! Przecież zabawa była przednia!): głównym problemem było to, że scenarzysta nie do końca wiedział, jak funkcjonują: 1)banki, 2)bomby, 3) samochody, 4) policja i 5)ludzkie ciała. Może sama nie jestem jakimś ekspertem co do większości z tych podpunktów, wiem jednak, że 1)raczej nie da się otworzyć konta i przelewać na nie większych sum bez wzbudzenia zainteresowania banku, 2) bomby wybuchają w sytuacjach, kiedy scenarzyści woleliby, by tylko groziły wybuchnięciem, 3) samochody potrzebują paliwa, 4)mam nadzieję, że policja potrafi szybciej łączyć fakty i że choćby legitymuje osoby podające się za krewnych osób podejrzanych za terroryzm przed pozwoleniem im gadać na osobności oraz 5) człowiek nie może cały dzień nie oddawać moczu.

W skrócie: Dało się wysiedzieć, nie aż tak śmiesznie ZŁY jak Ugotowany, ale znośny film, choć jeśli chcecie obejrzeć coś po hiszpańsku to jest dużo lepszych.

Rybka

30 (1).jpg

Mali aktorzy się spisali. Też miałam taką minę podczas seansu (dopóki nie pojawiła się komiczna policja).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *