DOBRY (acz nie NAJLEPSZY) film: Lady Bird

Kiedy tylko reżyserski debiut Grety Gerwig   zaczął się pokazywać na festiwalach i powoli wchodzić do kin zagranicą, zaczął zbierać niespotykanie wysokie oceny. 100% na Rotten Tomatoes! Nominacje i nagrody sypały się niezwykle obficie, a krytycy wszem i wobec trąbili, że jest to “najlepszy film dekady”. Brzmiało obiecująco: świetna obsada (Saoirse Ronan obejrzę nawet w reklamie środków dermatologicznych), za kamerą bardzo lubiana przeze mnie scenarzystka/aktorka. Do tego temat jest ciekawy: relacja matka-córka i dorastanie na początku lat dwutysięcznych. I co z tego wyszło?

Lady Bird

USA 2017

reż. i scen. Greta Gerwig

wyk. Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts

 

Co z tego wyszło?

Bardzo przyjemny, pięknie nakręcony niezależny “film o niczym” (czyli z gatunku, który lubię najbardziej). Są świetne dialogi, jest i śmiesznie, i smutno czasami. Ogląda się miło. Mamy bardzo ciekawie poprowadzoną relację matki i córki (podobno autobiograficzne), odpowiadającą jej relację bohaterki do rodzinnej miejscowości; rodzinne,sercowe i szkolne perypetie uroczo upierdliwej nastolatki.

Bardzo przyjemny film, ale nie najlepszy film dekady.

To niestety przypadek, kiedy zbyt dużo pochwał może zaszkodzić, zbytnio podnieść oczekiwania. Jest to DOBRY film, ciekawa historia, ale nie bez wad: poza bohaterką i jej rodzicami, reszta postaci jest strasznie dwuwymiarowa albo niewykorzystana (oglądałabym spin-off o gronie pedagogicznym katolickiego liceum bohaterki). Całość jest tak naprawdę zbiorem anegdotek, z których niektóre są bardzo dowcipne i interesujące, ale niektóre zbędne.

Mimo to ogląda się to przyjemnie, na pewno jest to DOBRY film. Obowiązkowa pozycja dla miłośników amerykańskiego kina niezależnego, tych dorastających na początku dwudziestego pierwszego wieku i tych, którzy chcieliby sobie zmienić imię na jakieś bardziej oryginalne.

 

Ryba

2 myśli nt. „DOBRY (acz nie NAJLEPSZY) film: Lady Bird

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *