DOBRY film przedwojenny: Piętro wyżej (1937!)

Eugeniusz_Bodo_Mae_West

Za: wikipedia.pl | Pan Pączek jako Mae West, Pan Pączek jako rycerz jej serca.

Od jakiegoś czasu ciagle trafiam w TV na różne stare i bardzo stare filmy, zwłaszcza przedwojenne. Co tu dużo mówić: niektórych nie da się wytrzymać więcej niż kilkanaście minut (i to przy wysokiej tolerancji). Jednak czasem trafia się na prześmieszne perełki, które śmieszą nie tylko dlatego, że są komicznie staroświeckie, ale po prostu dialogi czy sytuacje są bardzo zabawne. Takie też jest   “Piętro wyżej” (jak przypomina czytelnik Borys, do znalezienia na YouTubie) z szarmanckim śpiewającym Eugeniuszem Bodo i uroczą Heleną Grossówną, która siedem lat później, mając stopień porucznika dowodziła oddziałem kobiecym w ramach batalionu “Sokół”! Swoją drogą, biografie wszystkich twórców są niezwykle ciekawe, acz w większości bardzo smutne; Grossówna jako jedna z nielicznych przeżyła wojnę.

izbaskarbow.pl

izbaskarbow.pl

Piętro wyżej

Polska 1937

reż. Leon Trystan, scen. Eugeniusz Bodo, Ludwik Starski, Emanuel Schlechter

wyk. Eugeniusz Bodo, Helena Grossówna, Józef Orwid

Henryk Pączek i Hipolit Pączek w jednym stali domu — Henryk na górze, Hipolit na dole. Poza kamienicą, nazwiskiem i pierwszą literą imienia nie mają ze sobą nic wspólnego, a chcieliby mieć jeszcze mniej. Hipolit(Orwid), właściciel kamienicy, to wąsaty amator spokoju i muzyki klasycznej, któy często sprowadza sobie wąsatych koleżków do popitolenia Beethovena. Henryk (Bodo) to prowadzący hulaszcze życie spiker radiowy i pieśniarz-celebryta, wielbiciel jazzu, który często sprasza do siebie koleżków do pitolenia i trąbienia. Bardzo się nie lubią, ciągle procesują i awanturują. Pewnego wieczora w odwiedziny do Hipolita przyjeżdża jego bratanica, piękna panna Lodzia (Grossówna). Wchodzi do nie tego mieszkania co trzeba i robi się niezła heca. Miłość, nienawiść, muzyka!

Filmweb.pl | Ach, to były czasy: przychodzi facet, znajduje w mieszkaniu obcą kobietę, zaczyna śpiewać i grać.

Filmweb.pl | Ach, to były czasy: przychodzi facet, znajduje w mieszkaniu obcą kobietę, zaczyna śpiewać i grać.

Tak, muzyka: nieodłączną częścią tego filmu są śpiewane przez Eugeniusza Bodo piosenki oraz grany przez jego wesołych kompanów naprawdę dobry jazz. Założę się, że kojarzycie część z nich, jak na przykład “Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy (filmik poniżej!) śpiewaną przez Bodo w kobiecym przebraniu (w “dragu”?) piosenkę “Seksapil”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=FSKvi5sB1Po&w=420&h=315]

Jest to uroczy film. Jako miłośniczka hollywoodzkich screwball comedy z radością nadrabiam zaległości w rodzinnych produkcjach tego okresu. Jest to okazja do obejrzenia kina z czasów naszych pradziadków oraz posłuchania ślicznego przedwojennego “ł”!

Rybka

iluzjon.fn.com.pl

iluzjon.fn.com.pl |Przyjaciele odgapili trzymanie gęsi w mieszkaniu od “Piętro wyżej” | Swoją drogą, Henryk spokojnie może być uznany za pierwowzór 11. Doktora: fez jest, muszka jest, dziwne zachowanie — ba!

3 myśli nt. „DOBRY film przedwojenny: Piętro wyżej (1937!)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *