Nie ma mowy! Czyli DOBRY Tumbledown.

tumble-trailerstill2Rebecca Hall w czaderskim kapeluszu patrzy z politowaniem na tych, co nazwali ten film KOMEDIĄ romantyczną

Po zwiastunie, polskim tytule (oryginalny jest uroczo enigmatyczny , a chodzi o górę w Maine) i ckliwym początku spodziewałam się albo wyciskacza łez w stylu Nicolasa Sparksa albo szablonowej komedii romantycznej o której zapomnę jeszcze przed zakończeniem seansu i nawet nie będzie mi się chciało na jej temat na tych łamach wyzłośliwiać. Zaintrygowała mnie jednak obsada: Rebeccę Hall lubię i chętnie w czymkolwiek zobaczę, Jasona Sudeikisa też (zwłaszcza po Sleeping with Other People), pasował mi raczej do mniej lub bardziej sprośnych komedii. Tymczasem znów czekało mnie miłe zaskoczenie…

maxresdefault.jpg

Chcę taką pościel!

Tumbledown

USA/Kanada 2015

reż. Sean Mewshaw, scen. Desiree van Till

wyk. Rebecca Hall, Jason Sudeikis, Joe Manganiello

Hannah (Hall) mieszka w ślicznej chacie w przepięknych nowoangielskich górach i bezskutecznie próbuje naskrobać biografię swego przedwcześnie zmarłego męża (głos i broda Damiena Jurado), który był dobrze zapowiadającym się – wręcz w niektórych kręgach kultowym – artystą folkowym. Nowojorski badacz kultury amerykańskiej (Sudeikis) chce napisać  (ciut przeintelektualizowaną naukowawą) książkę o jego muzyce i nieustannie zadręcza młodą wdowę by mu udzieliła wywiadu. Jak łatwo przewidzieć: poznają się, znielubiają się, powoli przekonują się do siebie i postanawiają złączyć siły i razem napisać o nieboszczyku.

tumblr_o34ewti9RW1umm60bo1_540.gif

Początek jest – moim zdaniem – średni, ale potem film się rozkręca. Choć mamy dużo rom-komowych tropów, twórcom udało się w nie wcisnąć coś ciekawego: raczej oglądamy historię dwóch osób, którzy oboje muszą przepracować śmierć bliskiej osoby, które łączy miłość do muzyki i cierpkie poczucie humoru. Jest to nie tyle “historia miłosna”, co historia o radzeniu sobie z żałobą, stopniowym powrocie do życia, jak i o tym, jak należy konstruować opowieść, jak pozbierać wspomnienia, jak znaleźć to, co istotne w czyjejś historii, wreszcie jak oddzielić od tego własne doświadczenia i oczekiwania od “prawdy” .

tumblr_o36bkfH7iG1umm60bo1_540.gif

Joe Mangiallo przynosi bohaterce dzikie zwierzęta do mieszkania…

Ogromnym plusem jest prześliczna ścieżka dźwiękowa. Muzykę skomponował Daniel Hart, słyszymy też cudownie smętne wycia Damiena Jurado w roli nieboszczyka-pieśniarza.

Ten film jest najlepszy, kiedy przestaje udawać komedię romantyczną (tak się go reklamuje – zwłaszcza nie rozumiem polskiego tytułu “Nie ma mowy!” – jest tak generyczny, że boli, a dobtego filmu pasuje tak, jak do Szeregowca Ryana), tylko gdy jest przyjemnym “gadanym” komediodramatem w pięknej górskiej scenerii. Jest parę zbędnych wątków, niepotrzebnych komplikacji i żartów na siłę, początek jest zbyt rozciągnięty, ale gra aktorska Hall i Sudeikisa wszystko ratuje. Hannah nie jest przerysowaną “stereotypową wdową”, jest inteligentną osobą z dobrym poczuciem humoru, która od paru lat próbuje poradzić sobie ze śmiercią męża, a równocześnie wychodzi trochę z jego cienia.  Hall gra bardzo subtelnie równoważy ironiczną gburowatość, smutek i przyjemną osobowość bohaterki. Pierwszy raz widzę Sudeikisa, może nie w “poważniejszej” roli (bo co to, do licha, jest?), ale grającego trochę poważniejszą niż zwykle osobę. Jego bohater mógłby łatwo zostać przerysowany czy nawet stać się trochę “krypny”, ale jemu udaje się zbudować wyważoną, sympatyczną postać, ze świetnym wyczuciem komicznym, ale i świetnie spisującą się w poważniejszych momentach. Przede wszystkim można łatwo uwierzyć, że bohaterowie się zaprzyjaźniają.

W skrócie: mimo średniawego i obiecującego nie to co się zobaczy początku całość jest DOBRA, sceneria przepiękna (chcę mieszkać w takiej chatce, ale z kotami, nie psami), a muzyka świetna (jeśli lubi się folkowe smęty gitarowe). A do tego część akcji dzieje się w Wielkanoc, więc jest jak znalazł!

Rybka

tumblr_o2rr3k4Jrs1umm60bo1_540.gif

0 myśli nt. „Nie ma mowy! Czyli DOBRY Tumbledown.

  1. Pingback: ZŁY film: Nieznany | Dobry Film, Zły Film

  2. Pingback: Nie ma mowy! Czyli przypominamy DOBRY Tumbledown | Dobry Film, Zły Film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *