DOBRY, oj DOBRY film: Grand Budapest Hotel

[iheartthetalkies.com] | Wielki Budapeszt. Wielka Obsada.

[iheartthetalkies.com] | Wielki Budapeszt. Wielka Obsada.

The Grand Budapest Hotel

USA, Niemcy 2014

reż. Wes Anderson

scen. Wes Anderson, Hugo Guiness, zainspirowane twórczością Stefana Zweiga

wyk. Ralph Fiennes, Toni Revolori, Hilda Swinton i stała andersonowska zgraja

Dziś rano kończyłam moją pierwszą kawę — nie w kuchni  w piżamie z sasquachem, lecz kinie  w jeansach oraz bluzie z liskiem (na cześć twórczości reżysera). Już od pierwszych kadrów wiedziałam, że będę się dobrze bawić.

[sociaunt.com]

[sociaunt.com]

Ci, co mieli już do czynienia z twórczością Andersona, wiedzą, czego się spodziewać: pięknych, charakterystycznie skomponowanych kadrów, dziwacznego humoru, nostalgii,  zaskakująco krwawych elementów, tysiąca  niezwykle dopracowanych szczegółów, motocykli, tych samych aktorów, przykrótkich spodni. Tutaj dodatkowo mamy świetnie uknutą, zaszkatułkowaną fabułę (zaczyna się od – powiedzmy – teraz, skacze przez lata osiemdziesiąte, sześćdziesiąte, aż do trzydziestych dwudziestego wieku) oraz Zubrowkę, fikcyjne wschodnioeuropejskie państwo wchodzące niegdyś w skład Imperium [austro-węgierskiego]. Jak mogło mi się to nie podobać? W końcu takie fikcyjne ale znajome państwo występuje zarówno w jednym z moich ulubionych filmów (Starsza pani znika), jak i w ukochanej książce mojego dzieciństwa („Wiatr z księżyca” Eric Linklater, tłum. Andrzej Nowicki, bardzo, bardzo polecam).

Jak w The Royal Tennenbaums mamy książkę, występuje też tu autora, który opowiada i wspomina, ale główna historia to dzieje tytułowego hotelu, nierozłącznie związane z barwną postacią sławnego konsjerża, Gustawa H. (Fiennes) oraz młodego boya imieniem Zero (Revolori), którzy przez pewien zapis w testamencie zostali wplątani w cykl przygód, zabójstw, kradzieży i ucieczek, a wszystko w przeddzień Wojny, żyjąc w ostatnich chwilach swojego już za ich czasów staromodnego świata dogorywającej c. k. elegancji.  Międzywojenne czasy świetności Grand Budapestu kontrastują z tym, jak lokal ten wygląda w latach sześćdziesiątych — tam, gdzie kiedyś secesja współgrała z art deco, nastał styl, który krakowianom nasunie na myśl dawne wnętrza hotelów Forum i Cracovii. Moim zdaniem, jest to zarówno najśmieszniejszy, jak i najsmutniejszy film Andersona.

[digitalspy.com] | Salieri w hotelu Cracovia?

[digitalspy.com] | Salieri w hotelu Cracovia?

Ale nie ten film to nie tylko śmiech i łzy. To fascynująca, pędząca w zaskakującym tempie fabuła: pościgi, ucieczki, morderstwa i roznoszenie kolacji. Są tunele, pociągi, schody, korytarze, klasztory, kolejki linowe, mnisi i cukiernicy. Na ścianach wiszą Klimty i inne znane dzieła sztuki — pomysł zrealizowany lepiej niż w ZŁYM mimo sztuki Koneserze. To mówiąca każdym możliwym akcentem gromada świetnych aktorów, choćby w epizodycznych rólkach. To Ralph Fiennes raz klący szpetnie (choć nie po francusku, na modłę rumcajsowego Księcia Pana), a zaraz recytujący wiersze gdy inni pochłaniają zupę.

[joannagoddard.blogspot]

[joannagoddard.blogspot]

Jeśli jeszcze nie widzieliście (choć już od trzech tygodni jest w kinach), koniecznie obejrzyjcie Grand Budapest Hotel. Sama wiem, że film ten obejrzę jeszcze nie raz, nie dwa razy.  I to nie tylko dlatego, że chcę się lepiej poprzyglądać obrazom. Nie tylko dlatego też, że przed chwilą wyczytałam, że w jednej scenie przez chwilę można dostrzec strzelającego George’a Clooneya, którego dzisiaj zupełnie, zupełnie nie zauważyłam. Jest to po prostu bardzo DOBRY film, na którym można się bawić wielokrotnie.

Rybka

PS. Podobno rolę postarzałej Tildy Swinton miała pierwotnie grać Angela Lansbury. Podobno też Anderson wpierw myślał o obsadzeniu Deppa w roli Gustava; cieszę się jednak, że zamiast Jacka Sparowa mamy jakże uroczego Voldemorta.

Recepcja 1932 [chinesenamakulit.blogspot.com/]

Recepcja 1932 | [chinesenamakulit.blogspot.com]

Recepcja 1968 [thegospelcoalition.org]

Recepcja 1968 |[thegospelcoalition.org]