Dobry, krypny film na Halloween: Lista Płatnych Zleceń

Za: wonderfulcinemaposters.files.wordpress.com

Za: wonderfulcinemaposters.files.wordpress.com

Jak grzyby po deszczu popojawiały się listy najlepszych filmów na Halloween. Można nadrobić zaległości i sięgnąć po klasyki, albo pokopać głębiej, na przykład poczesać naszego blogaska (gdzie są recenzje niezależnego “Coś za mną chodzi” czy gimbazowo-skajpowego “Cybernatural”), albo bardziej specjalistyczne blogi jak Filmy, Które Ryją Banię Zbyt Mocno czy “mentalne ochujenie” (jak można swobodnie przetłumaczyć tytuł tego bloga). Filmów dziwnych jest wiele, swobodnie można poszukać tych mocno poruszających nasze poczucie dobrego smaku (o recenzję “Serbskiego Filmu” postaram się niedługo). Na ten rok proponuję jednak produkcję, po której mój rodziciel oświadczył, że to ostatni raz gdy wybieram film na rodzinny wieczór, ja zaś miałem kłopoty z zaśnięciem.

Za: cinebeats.files.wordpress.com

Za: cinebeats.files.wordpress.com

“Kill List”

Wielka Brytania, 2011

reż. Ben Wheatley, scen. Amy Jump, Ben Wheatley

wyk. Neil Maskell, Micheal Smiley

“Kill List” klimatycznie lokuje się gdzieś między thrillerem i horrorem. Nie ma stworów, ale ludzie, którym trochę odwaliło i cwaniaki, które zarabiają na mordowaniu. Nie ma dużo krwi, patroszonych bebechów i ginekologicznych zbliżeń siekanych członków, choć oczywiście to i owo zobaczymy. Niemniej radość z oglądania brytyjskiej produkcji z 2011 r., polega na świetnie budowanym napięciu i zagęszczającemu się mroku, które prowadzą do mocnego, choć zgodzę się, że kapkę przewidywalnego, ale i tak mrożącego krew w żyłach finału.

Jay (Neil Maskell) wraca z Ukrainy. Pracował tam jako żołnierz, choć do końca nie wiemy, dla kogo pracował i co robił. Domyślamy się, że nie było to misja pokojowa ONZ, ani nic z tego, bo Anglik jest wrakiem człowieka. Powrót do domu na brytyjską prowincję, do pięknej żony, pochodzącej ze Szwecji Shel (MyAnna Buring) okazuje się być trudniejszy niż Jay przewidywał. Co więcej, pojawiają się problemy z kasą, ale od czego są kumple? Gal (znany z licznych dobrych seriali z UK Micheal Smiley) proponuje dochodowy, choć wątpliwy moralnie biznes: zamordowanie trzech osób z tytułowej listy.

Zadanie choć wymagające nerwów, okazuje się być proste. Niestety dla naszych bohaterów, nie może być za łatwo i trochę zbyt późno zdadzą sobie sprawę, że na ich szyi zaciska się pętla. Paskudnie gęstniejąca atmosfera, narastające napięcie psychologiczne, ponura aura suburbii i stopniowo dozowane elementy okultystyczne czynią z “Listy…” solidne kino grozy. Zwykła awantura Jaya z żoną pełna jest emocji, a my powoli zdajemy sobie sprawę, że to nie trochę niezrównoważony Anglik jest tutaj największym psychopatą. W historyję sprawnie i przekonująco wpleciony został motyw bogatych pojebów, którzy nie tylko trzymają obrazy w prywatnych kapliczkach, ale mają i bardziej wyrafinowane rozrywki.

Za: laceysfilms.files.wordpress.com

Za: laceysfilms.files.wordpress.com

No, nie zdradzam za wiele. Jest mocno od początku do końca. Film wsysa wartkością akcji, szokuje realizmem, dobrze dobraną muzyką i oszczędnym gospodarowaniem efekciarstwem. Przeraża okrucieństwo ludzi i to, do czego są zdolni, by zarobić/przeżyć. Kreacje Maskella i Smileya, jako nieco znerwicowanych (chociaż to Jay jest w duecie większym nerwusem), gotowych na wszystko majstrów, oraz urokliwej, ale tajemniczej blond Skandynawki Shel są doskonałe. Rodzinny dramat, kumpel od dziwnych interesów (w Polsce najczęściej w tej roli szwagier) i wymykające się spod kontroli zlecenie, jakie stopniowo wciąga naszych bohaterów w paskudne szambo.

Jak dla mnie, “Lista Płatnych Zleceń” to pierwsza trójka najstraszniejszych filmów, jakie widziałem (na podium na pewno “Milczenie Owiec”!). Ach: rozróżniam tutaj zdegustowanie i absmak od przerażenia!

Kończę, bo muszę jakoś ogarnąć, jak zrobić koloratkę na imprezę wieczorem. “Taśmy Watykanu” zainspirowały mnie do stroju egzorcysty, aczkolwiek samego filmu nie polecam;)

Słoń

Za: www.heyuguys.com

Za: www.heyuguys.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *