DOBRY film z Indonezji: Raid II. Infiltracja.

Jeszcze posiedzimy chwilkę w Azji. Tym razem, krótko, o filmie, którego bardziej należy traktować jako ćwicznie stylistyczne. Czytaj: nie spodziewajcie się za wiele od fabuły, ale rozsiądźcie się wygodnie i napawajcie oczy i ucha scenami bijatyk sfilmowanymi w iście matriksowym stylu. Co ciekawe, bedziecie mieli ku temu okazję, pod warunkiem, że będziecie 12-20 listopada w “stolycy”. Film będzie do oglądnięcia w ramach rozpoczynającego się jutro 8. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Za: nekonekomovielitterbox.files.wordpress.com4

Za: nekonekomovielitterbox.files.wordpress.com

Serbuan maut 2: Berandal

USA, Indonezja, 2014

reż. i scen. Gareth Evans

wyk. Iko Uwais, Arifin Putra

Na dniach wystartuje Pięć Smaków — zacny i dobry jak chleb festiwal, który przyniesie nam słodko-kwaśny oddech kina z dalekiej Azji. Uściślijmy: Azji Południowo-Wschodniej i Dalekiego Wschodu. Będzie zatem okazja, żeby zobaczyć wszystko co DOBREGO dzieje i działo się w salach kinowych rozproszonych od Sri Lanki po Japonię: baśniowe horror-opowieści z Tajlandii, przerażające skośnookie kino grozy (o dziwo, skrępowane absurdalną cenzurą, o której kiedyś się rozpiszę, kino malezyjskie ma również swojego przedstawiciela na festiwalu, właśnie w sekcji z dreszczykiem!), westerny z wasabi i inne cuda. Tytuły mówią same za siebie: “Taniec Orchidei”, “Tygrysie Serca”, “Łzy Czarnego Tygrysa”, choć osobiście frapuje mnie “Dobry, Zły i Zakręcony” (recenzja powinna znaleźć się na tym blogu). Oprócz tego rozmowy, koncerty, dyskusje, prelekcje. Będzie się działo.

Za: nekonekomovielitterbox-files-wordpress-com

Za: nekonekomovielitterbox-files-wordpress-com

Jako że ostatnio przy delikatnym wspaciu autora bloga jednanocwazji, opisywałem swoje wrażenia z biografii politycznej pierwszego prezydenta Indonezji, Sukarno, zostańmy w temacie. Obiecałem DOBRY film akcji z kraju siedemnastu i pół tysiąca wysp i proszę: na Pięciu Smakach będą do oglądnięcia obie części “Raida”. Ekstremalne kino akcji rodem z Indonezji. Kartele narkotykowe, policjanci walczący sami przeciwko wszystkim i absurdalnie długie bijatyki filmowane ujmowane urzekającą pracą kamery, co ma wynagrodzić śladową fabułę.

“Raid II: Infiltracja” to sequel filmu, który na filmwebie zakwalifikował się do pierwszej trzydziestki najlepszych filmów roku, reklamowana jako “30 pięter demolki”, co dosyć dobrze oddaje ducha całego przedsięwzięcia. Reżyserem jest Walijczyk, zafascynowany pencak silak, czyli indonezyjskimi sztukami walki. W kontynuacji historii, dzielny i waleczny policjant Rama (Iko Uwais) działając pod przykrywką ma rozwiązać problem korupcji w policji. Droga jest długa i trudna, na szczęście broń palna jest używana rzadko, co daje pole do popisu indonezyjskim karatekom i licznym narzędziom, służącym do okaleczania przeciwników. W ruch idą młotki, pałki, kije bejsbolowe i widelce. Od pierwszej do ostatniej minuty liczącego epickie 2,5 godziny filmu oglądamy bójki, walki i potyczki. Nie ma czasu na dłuższe i głębsze dialogi, łupanina trwa bezlitośnie, aż do samego końca, nie dając zmęczonym widzom chwili wytchnienia.

Nie polecam oglądać filmu nie będąc porządnie wyspanym. Wszystko to może się w pewnym momencie mocno dłużyć, ale w jakiś sposób jest to kwintesencja kina akcji. Hołd oddany sztukom walki z Indonezji. I jak pięknie sfilmowany! Fani kłócą się, czy kontynuacja jest lepsza od pierwszej części, ale ja chyba jeszcze muszę trochę odpocząć po “Infiltracji”, zanim sięgnę po produkcję z 2011 r.

Za:  nekonekomovielitterbox-files-wordpress-com

Za: nekonekomovielitterbox-files-wordpress-com

Z kolei jak wy będziecie chcieli dać odpocząć nerwom przejechanym walcem krwawej jatki, pójdźcie sobie na Pięciu Smakach na francuski dokument muzyczny o japońskiej alternatywie “I tak nie zależny nam na muzyce”. Mind-fuck, ale na trochę innym, zdecydowanie wyższym, artystycznym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *