DOBRY film: Trzecia gwiazda

źródło: Filmweb

źródło: Filmweb

Third Star

Wielka Brytania 2010

reż. Hattie Dalton, scen. Vaughan Sivell

wyk. Benedict Cumberbatch, JJ Feild, Tom Burke, Adam Robertson

Przygotujcie chusteczki, nawet jeśli zwykle nie płaczecie w kinie czy przed telewizorem.

Czego się można spodziewać po filmie, w którego pierwszej minucie bohater mówi „Dziś są moje dwudzieste dziewiąte urodziny. Nie zobaczę trzydziestych”? Cóż, wielu rzeczy, ale niekoniecznie tak DOBREGO, pięknego, śmiesznego choć też bardzo smutnego i poruszającego filmu.

źródło:filmbase| Elfouchy sobowtór Michaela Caine’a patrzy się w dal.

Czworo przyjaciół, z których jeden – James (Cumberbatch) –  jest śmiertelnie chory, wyrusza w ostatnią wspólną podróż w swoje ulubione miejsce, czyli do walijskiej zatoki Barafundle. To, co wydaje się wesołą i w miarę beztroską wyprawą, powoli,  wraz ze zbliżaniem się ku celu i z porzucaniem kolejnych niepotrzebnych rzeczy po drodze, staje się coraz trudniejsze. Cała czwórka głównych bohaterów została zagrana świetnie, oddając pokomplikowane relacje między przyjaciółmi. Nad innymi „filmami drogi z rakiem” Trzecia gwiazda ma tą przewagę, że stroni od zbytniego sentymentalizmu i cukierkowego przedstawienia i wyidealizowania chorego. Nie ma heroicznego stawienia czoła przeciwnościom, tylko przeszywający ból. 

Trzecia gwiazda to też istna reklamówka walijskiej przyrody, wydział turystyki hrabstwa Pembrokeshire powinien był dołożyć się do budżetu filmu (który był dość niski, choć tego zupełnie nie widać), ponieważ krajobrazy są tu tak piękne, że nie da się nie zacząć marzyć o pojechaniu tam już po pierwszym kwadransie.

Trudno o tym filmie pisać, dlatego nie zniechęcajcie się ciężką tematyką i go obejrzyjcie, bo warto.

Rybka

PS. I naprawdę przygotujcie sobie chusteczki i kocyk. Zaczyna się płakać tak w trzeciej minucie, a płacz trwa — z krótkimi przerwami — do po zakończeniu filmu.

_59993831_third-star-barafundle-jamie-stoker

0 myśli nt. „DOBRY film: Trzecia gwiazda

  1. Mam w planach od baaardzo dawna ten film (jak można nie mieć go w planach, kiedy pojawia się w nim TAKA obsada?! :D), ale jakoś odkładam i odkładam. Polecam “50/50” z Gordonem-Levittem, “okołorakowa” tematyka, jest tam jedna scena (w łazience, noc przed operacją), która mnie rozłożyła na części pierwsze i dla tej sceny polecam ten film wszystkim.

    • 50/50 oglądałam nie raz, nie dwa razy… Na nim też płaczę (wiem oczywiście, o którąscenęCi chodzi), ale nie aż tak jak na “Trzeciej gwieździe”. Są to zupełnie różne filmy pod wieloma względami, ale łączy je humor (choć inny) i brak “ciaćkania” się i idealizacji pacjenta. Polecam film, nie tylko dla obsady (która cała spisała się świetnie, choć najwięcej do pokazania mieli JJ Feild i Cumberbatch).

  2. Pingback: DOBRY film do płakania: Gwiazd naszych wina | Dobry Film, Zły Film

  3. Pingback: Dobry (choć krótki) film: The Kármán Line | Dobry Film, Zły Film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *