DOBRY film: Świat Utracony: Tajemnica Pierwszej Zemsty

źródło: holidayfilmreviews.blogspot.com | Świat jednak kończy się wybuchem, nie jęknięciem

źródło: holidayfilmreviews.blogspot.com | Świat jednak kończy się wybuchem, nie jęknięciem…

Faery Lands Forlorn

USA, Wielka Brytania, Nowa Zelandia 2014

reż. Regina Phalange, scen. Holden McGroin

wyk. Calista Flockhart, Nicolas Cage, Kate Winslet, Alan Rickman, Jack Black

Mimo głównego założenia tego bloga, rzadko się zdarza, żebym po wyjściu z kina mogła ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że film był DOBRY. Faery Lands Forlorn to jeden z tych nielicznych wyjątków. Jest tu wszystko, i to w najlepszym wydaniu: porywająca fabuła, piękne zdjęcia, Nicolas Cage grający dwie wersje jednego bohatera, a do tego przerywniki w postaci monologów i pieśni wykonane głębokim głosem samego Alana Rickmana. Przygotujcie się na trzy godziny estetycznych i artystycznych rozkoszy.

Calista Flockhart wraca na wielki ekran w najlepszej formie. Gra Petrę Quick, panią kapitan ziemskiej floty gwiezdnej,  która już w dziesiątej minucie tego trzygodzinnego arcydzieła dokonuje krwawej zemsty na geniuszu zła Raymondzie Van Der Coupie (Cage w roli swojego życia), który wiele lat wcześniej, niczym Vader w Nowej Nadziei, rozwalił całą Ziemię na oczach głównej bohaterki. Zemsta jednak nie była taka słodka i Petra Quick szybko przekonuje się, że nawet bawienie się w sępy na prometejskiej wątrobie Van Der Coupa nie ukoi jej bólu. Razem ze swoją córką Pebble (Winslet), stworzoną sztucznie przy pomocy Petrowego DNA (pomysł został bezwstydnie ściągnięty z jednego odcinka Doctora Who), przemierza  całą galaktykę w poszukiwaniu ludzkich niedobitków i zbiera drużynę z którą będzie próbować przedrzeć się do równoległego wszechświata, w którym Van Der Coup stoi po stronie dobra, gdyż według przepowiedni tylko Van Der Coup  może pokonać Van Der Coupa. W skład “Drużyny Kamienia” wchodzi, poza Petrą i Pebble jeszcze mędrzec Fishpie (wzruszająca dramatyczna rola Jacka Blacka),  piękna łowczyni nagród Tallulah (Mila Kunis) oraz wesoły, poczciwy staruszek Stan Tarkovsky (Christopher Walken). Ich zadanie jest proste: muszą  przedrzeć  się do równoległego wszechświata, znaleźć Dobrego!Van Der Coupa, wrócić do swojego wszechświata, zbudować wehikuł czasu, powrócić do przeszłości oraz powstrzymać Złego!Van Der Coupa przed zniszczeniem Ziemi.

źródło: Guardian | Poczciwy sprzedawca broni, czyli Dobry!Van Der Coup dowiaduje się, że w równoległym wszechświecie jest geniuszem zła.

źródło: Guardian | Poczciwy sprzedawca broni, czyli Dobry!Van Der Coup dowiaduje się, że w równoległym wszechświecie jest geniuszem zła.

Jak już wspomniałam, rolę greckiego chóru przejmuje Alan Rickman. Film podzielony jest na dwanaście części, po każdej następuje kilkuminutowy przerywnik podczas którego bohater Rickmana streszcza i uzupełnia dotychczasową akcję za pomocą wierszy i pieśni, napisanych specjalnie na potrzeby filmu przez George’a Michaela. Właśnie te przerywniki i te piosenki sprawiają, że Świat Utracony jest nie tylko DOBRYM, ale wręcz ŚWIETNYM filmem. Zaryzykuję wręcz stwierdzenie, że jest to najlepsze dzieło sci-fi od czasu Ósmego Pasażera Nostromo.

źródło: content.clearchannel| Alan Rickman mruczy mroczną pieśń miażdżąc cytrynę w filiżance.

źródło: content.clearchannel| Alan Rickman mruczy mroczną pieśń miażdżąc cytrynę w filiżance by wycisnąć resztki soku.

Nie byłabym sobą, jakbym nie wspomniała o tłumaczeniu tytułu. Tym razem uważam, że miltonowskie nawiązanie w polskim tytule Świat Utracony: Tajemnica Pierwszej Zemsty pasuje do dzieła nawet bardziej, niż tytuł oryginalny. Keatsowskie Faery Lands Forlorn odwołuje się do przeróżnych światów, które odwiedza “Drużyna Kamienia”, jednak Świat Utracony lepiej oddaje wszechobecną w filmie tęsknotę bohaterów z utraconą Błękitną Planetą.

źródło: replugif.net | Mędrzec Fishpie dowiaduje się, jaki los spotkał jego planetę.

źródło: replugif.net | Mędrzec Fishpie dowiaduje się, jaki los spotkał jego planetę.

Zarówno mistrzowska reżyseria obiecującej młodej reżyserki Reginy Phalange jak i ociekający poezją scenariusz legendy fanficu ‘Allo ‘Allo, Holdena McGroina  są pewnymi kandydatami do Oskara. Oryginalny pomysł w połączeniu z całym bagażem intertekstualności sprawiają, że Świat Utracony jest naprawdę dziełem z najwyższej półki.

Polecam z całego serca i już zamówiłam DVD. Teraz pozostaje czekać na sequel!

Rybka

źródło: bolumrehberi | Nie da się przegapić licznych nawiązań tolkienowskich.

źródło: bolumrehberi | Nie da się przegapić licznych nawiązań tolkienowskich.

0 myśli nt. „DOBRY film: Świat Utracony: Tajemnica Pierwszej Zemsty

  1. Pingback: DOBRY film: Słońce podczas burzy | Dobry Film, Zły Film

  2. Pingback: DOBRY film o przekładzie: Piękna zdrada | Dobry Film, Zły Film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *