DOBRY film: Co jest grane, Davis?

źródło: filmbabble.blogspot.com

źródło: filmbabble.blogspot.com

Inside Llewyn Davis

USA 2013

reż. i scen. Ethan Coen, Joel Coen

wyk. Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlake, John Goodman

Jeśli macie niską tolerancję folkowych wyć à la koziogłosy Dylan czy wyjący Mumford (obu tu usłyszycie) , przypadkiem nie wybierajcie się na ten film, bo będziecie zwijać się z bólu już w pierwszej minucie. Jeśli, tak jak ja uwielbiacie zawooodząąąąący śpiew przy gitarze, będziecie zachwyceni już w pierwszej minucie. Jeśli dodatkowo lubicie specyficzny czarny humor braci Coen, to koniecznie obejrzyjcie ten film. Nawet, jeśliza nim nie przepadacie, to dajcie szansę Llewynowi Davisowi: tu humor jest trochę przykręcony (choć dalej dialogi są świetne), jest dość melancholijnie i (niestety) znacznie mniej krwawo niż np. w Fargo.

źródło: hollywoodreporter.com

źródło: hollywoodreporter.com

Nowy Jork, początek lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Solista z przymusu, którego imienia mało kto potrafi wymówić, z gitarą na plecach i rudym kotem pod pachą, błąka się między kanapami znajomych, klubami gdzie czasem jeszcze pozwolą mu coś zaśpiewać, gabinetem swojego sędziwego agenta, a domem siostry. Co jakiś czas zagra coś, np. z odzianym w pomarańczowy moherowy sweterek Justinem Timberlake’iem. Co jakiś czas mówiąca tym razem z amerykańskim akcentem Carey Mulligan z grzywką na niego nakrzyczy. To jeden z tych filmów, w którym właściwie nic się nie dzieje, a i tak jest ciekawy. A główny urok stanowi  — obok granatowo-brązowej nowojorskiej zimy czasu folk revival — muzyka, której jest to dużo, bo prawie wszystkie piosenki wykonywane są tu w całości i stanowią w sumie z trzy kwadranse filmu. Muzyka i bohaterowie pokazywani są tu sympatią, ale i lekkim przymrużeniem oka, dzięki czemu mamy ciekawy efekt subtelnie śmiesznej melancholii.

źródło: hotnewsgator.com

źródło: hotnewsgator.com

Jest tu też coś, co mnie najbardziej bawi w filmach Coenów, mianowicie cudownie głupie miny, które oddają charakter postaci, tak jak np.durne miny wszystkich, lecz zwłaszcza Brada Pitta w Tajne przez poufne, czy wytrzeszczanie oczu przez Clooney’a w Okrucieństwie nie do przyjęcia, nie mówiąc o Danielsie w Big Lebowski. W Co jest grane, Davis? najlepsze wyrazy twarzy robi Justin Timberlake, który dużo nie mówi, ale wystarczy, że ma minę i śpiewa.

W skrócie: Polecam. DOBRY film, bardzo dobry sposób na spędzenie wieczora. Pod koniec ciekawa niespodzianka. Świetna muzyka, a do tego śliczne kotki.

Rybka.

źródło: heyuguys.co.uk |Świetne sweterki.

źródło: heyuguys.co.uk |Czaderskie sweterki.

źródło: patheos.com | Cały seans mnie męczyło skąd go znam. A to przecież Salieri z "Amadeusza"!

źródło: patheos.com | Cały seans mnie męczyło skąd go znam. A to przecież Salieri z Amadeusza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *