DOBRY film: Ant-Man

images-cdn.moviepilot.com

Niezbyt zachęcało mnie kolejne widowisko Marvela i to z Paulem Ruddem w roli głównej. Poza tym czasu było mało, informację, że idziemy do kina dostałem w trakcie późnego lunchu, a trzeba było jeszcze obrócić do domu. Dotrzeć do kina też było ciężko, bowiem miasto świętuje koniec Ramadanu i wszyscy udają się na wycieczki do gigantycznych galerii handlowych, przez które trzeba się przedrzec, by dobić się do kasy. A i to nie było łatwe, bo liczna irańska rodzina, dopiero stanąwszy przed kasjerem zaczęła ustalać, na jaki film chce się wybrać (dzięki Bogu nie znali polskiego, jak pozwoliłem sobie powiedzieć pod nosem co sądzę o takiej kolejkowej obstrukcji!). Szczęściem w końcu udało mi się zakupić bilet, a nawet odnaleźć znajomych i mogłem w spokoju oddać się — co trochę mnie zaskoczyło — naprawdę dobrej rozrywce, jaką jest “Ant-Man”.

Za: cdn3-www.comingsoon.net

Za: cdn3-www.comingsoon.net

Ant-Man

USA, 2015

reż. Peyton Reed, scen. Adam McKay, Paul Rudd, Edgar Wright, Joe Cornish

wyk. Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Douglas

Zaryzykuję i powiem tak: z wszystkich Marveli, jakie do tej pory oglądałem, ten chyba jest najświeższy, najśmieszniejszy i najdynamiczniejszy. Są pełne komizmu postaci, w tym — jak dla mnie objawienie — Michael Peña, grający jowialnego Meksykańczyka Louisa, oraz jego radosna kompania. (Jednocześnie zaznaczę, że Evangeline Lilly, jest tutaj baaardzo słaba i gdzieś z niej uleciała werwa i seksapil Kate z “Zaginionych”). Paul Rudd nawet tak bardzo nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, dobrze odnajduje się w roli superbohatera, mającego poważne rodzinne problemy. Bardzo uwypuklony jest właśnie dramat Scotta Langa (wspomniany Rudd), borykającego się nie tylko z nienajlepszą sytuacją zawodową, ale i utratą praw rodzicielskich do córki (pozbawiona przednich jedynek siedmioletnia Abby Ryder Fortson jest cudowna jako Cassie Lang).

Nasz superbohater ma z mrówkami więcej wspólnego niż tylko rozmiar ciała — potrafi się z nimi dość sprawnie porozumiewać. Gonitwy z małymi insektami, bolesne próby ogarnięcia, jak żyć w świecie, który nagle staje się paredziesiąt razy większy (Współautorka, która była w lasach Kanady może coś na ten temat powiedzieć), są tyleż ucztą dla oka, co źródłem licznych gagów i dowcipasów.

Wspomniany Scott Lang, zaprzęgnięty do roboty przez odsuniętego przed laty od swojego projektu, twórcy projektu Ant-Man, doktora Hanka Pyma (Michael Douglas) ma za zadanie przeszkodzić niepokornemu uczniowi Pyma, Darrenowi Crossowi/Yellow Jacket (Corey Stoll), w sprzedaży zbrojeniówce technologii pomniejszającej, co sprowadza się do aktu sabotażu zakończonego wilekim BUM! Corey Stoll, podobnie jak przewijający się w tle Martin Donovan, gra właściwie tak jak zawsze, a że on mnie ni ziębi, ni grzeje, a w miarę sensowna fabuła gna naprzód jak armia mrówek, otrzymujemy naprawdę ciekawy show.

Za: s.yimg.com

W przeciwieństwie do Thorów i Avengersów, gdzie latały miasta i tłukły się całe galaktyki, Ant-Man schodzi do poziomu mikro, co daje fantastyczne możliwości. Sroga bijatyka Ant-Mana z Yellow Jacket na kolejce Cassie, z wybuchami i krzykami, z normalnej perspektywy, jaka chwilami jest pokazana, staje się cichym brzęczeniem jakichś muszek. Podobnie przypadkowo powiększony pociąg, jaki wypada z domu by przygnieść policyjny radiowóz, po raz kolejny narusza poważny klimat całego przedsięwzięcia, nie pozwalając mu popaść w zbyt duży patos. Mało subtelna aluzja do Avengersów też się znajdzie, co z pewnością spodoba się fanom serii.

Za: www.wweek.com

Za: www.wweek.com

Ant-Man ma prostą jak konstrukcja cepa fabułę, sprowadzającą się do przeprowadzenia jednej akcji szpiegowskiej. Jakaż to ulga po nieco przekombinowanych i przegadanych fabułach niektórych filmów cyklu, gdzie niezorientowanemu widzowi czasem trudno się w tym wszystkim połapać. To uproszczenie, w połączeniu z odświeżającym pomysłem, by zejść do poziomu mikro, przyprawione solidną dawką humoru, zdaje się być receptą na hit tego lata, którym — mamy nadzieję — nie będzie kolejna odsłona przygód Magic Mike’a.

Za: nerdreactor.com

Za: nerdreactor.com

2 myśli nt. „DOBRY film: Ant-Man

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *