DOBRY czarno-biały “spaghetti western” o irańskiej wampirzycy: O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu

GirlWlaksNapięcie zaczęło rosnąć jeszcze przed seansem: miał to być przedpremierowy pokaz na zewnątrz, na dziedzińcu Pałacu pod Baranami, a na parę godzin przed była burza, lunęło i równo lało aż do dwudziestej z minutami, a los seansu cały czas wisiał na włosku. Kiedy przestawało padać spotkałyśmy się z Towarzyszkami pod perską lodziarnią na Placu Szczepańskim, by kosztując irańskich smaków wprawić się w odpowiedni do filmu nastrój. Niestety, pocałowałyśmy klamkę — jak mogłyśmy przypuszczać, że lodziarnia może być czynna tylko do dwudziestej? Dzielna obsługa Kina pod Baranami dała radę wszystko rozłożyć na czas i już o 21:40 tłum patrzył, jak przystojny irański James Dean/Zbigniew Cybulski niesie bardzo ładnego kota…

Za: The Rolling Stone

Za: The Rolling Stone

A Girl Walks Home Alone at Night/دختری در شب تنها به خانه می‌رود

USA (ale po persku!) 2014

reż. i scen. Ana Lily Amirpour

wyk. Sheila Vand, Arash Marandi, Masuka (kot, który powinien dostać Oscara za rolę drugoplanową)

Złe Miasto: śmierć, choroba, nierówności społeczne, przemoc, narkotyki, prostytucja, wszechobecny wyzysk i bolesna samotność mieszkańców. Ludzie (zwykle ci, co robią coś niecnego) zaczynają się orientować, że ktoś za nimi chodzi. Nie wiedzą, że jest to smutna, samotna wampirzyca.

tumblr_nln0h9nRjY1qzprlbo1_500

Mamy tutaj każdy możliwy gatunek filmowy: horror, wampiry, kryminał, komentarz społeczny, film o zgubnym wpływie narkotyków, melodramat, komedię romantyczną, melancholijnie śmieszną absurdalną psychodeliczność rodem z Mister Lonely czy Franka. Sama reżyserka i scenarzystka nazwała to “irańskim spaghetti westernem z wampirami”. Większość recenzji czy portali określa to jako horror. Ja uważam, że to też całkiem niezła “smutna komedia”. Z Towarzyszkami (i resztą publiczności) chwilami pękałyśmy ze śmiechu (scena w której bohater przebrany za Drakulę spotyka Dziewczynę, która naprawdę jest wampirem miażdży). Ja czasem musiałam zakrywać oczy (dużo krwi i igieł), a chwilami naprawdę się bałam, jednak to ten dziwaczny komizm (i DOBRE towarzystwo) sprawił, że bawiłam się na tym naprawdę świetnie.

Dzięki temu, że jedna z Towarzyszek jest iranistką wiem, że paskudny dealer ma na twarzy wytatuowane BARDZO BRZYDKIE SŁOWO.

Dzięki temu, że jedna z Towarzyszek jest iranistką wiem, że paskudny dealer ma na twarzy wytatuowane BARDZO BRZYDKIE SŁOWO.

Film został nakręcony w Stanach, wszyscy aktorzy są irańskiego pochodzenia i mówią po Persku, jednak poza tym, który gra ojca głównego bohatera wszyscy urodzili się w Stanach lub w Anglii i nigdy nie mieszkali w Iranie. Amirpour zresztą mówiła w wywiadach, że pierwsza wersja scenariusza powstała po angielsku, a potem dialogi zapisywała po persku, ale fonetycznie, przy pomocy alfabetu łacińskiego. Fascynujące, co nie? Ciekawe, jak ten film odebraliby Irańczycy mieszkający w Iranie, choć oczywiście jest bardzo mała szansa, by mogli go obejrzeć (a na pewno nie w kraju).

Polecam. Świetna muzyka, ciekawa, dziwaczna historia, przepiękne ujęcia.

Ryba

Za: nytimes.com

Za: nytimes.com

4 myśli nt. „DOBRY czarno-biały “spaghetti western” o irańskiej wampirzycy: O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu

  1. Pingback: DOBRY film: System | Dobry Film, Zły Film

  2. I can’t watch the film because the copy I have doesn’t have English subs but I took a peek. Quite a mishmash of images or should I say genres. But it must be good as she directed The Bad Batch starring Jason Momoa, Keanu Reeves and Jim Carrey which should be out 2016. A mishmash of characters here also.

    • Actually i think you could try watching it, as there is really little dialogue and not as important as what we see. Thu music is fantastic, it really conveys what the dialogue doesn’t. I can’t wait for her new film (an interesting cast, isn’t it?).

      • Yes, I noticed it has very little dialogue. Maybe like Eraserhead, no need for dialogue, just visuals and music. Her next film! I cant wait to see it even if I haven’t watched this 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *