Dobry (choć krótki) film: The Kármán Line

 TKL_Birds-copy1-800x300

Odkryłam niedawno fajny portal, na razie w wersji beta, na którym można znaleźć wiele  filmów (w tym dwa opisywane przeze mnie filmy Cumberbatcha,źr. fortune_films.com “Trzecią gwiazdę” i “Little Favour”) i dużo dodatków w postaci storyboardów, wywiadów, dodatkowych scen, aż po wgląd do scenariusza. Dostęp do filmów i ciekawszych dodatków można wykupić (od ok. 3 dolarów, więc taniej niż DVD). Strona nazywa się We Are Colony i niestety nie płaci nam za reklamę. 

Ale przejdźmy do pierwszego filmu, który obejrzałam dzięki “Kolonii”, po który sięgnęłam głównie ze względu na Olivię Colman, za którą już tęsknię, mimo, że “Broadchurch” dopiero niedawno się skończyło. Kiedy zobaczyłam trailer i zaczęłam domyślać się o co w tej krótkometrażówce chodzi, wiedziałam, że muszę to zobaczyć.

źr. fortune_films.comThe Kármán Line

Wielka Brytania 2014

reż. Oscar Sharp, scen. Dawn King (na podst. opowiadania Oscara Sharpa)

wyk. Olivia Colman, Shaun Dooley, Chelsea Corfield

Linia Kármána to umowna granica między atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną (100 km n.p.m.). Do tej linii też powoli zbliża się Sara, główna bohaterka filmu Sharpa. Jest to opowieść o rodzinie, w której matka nagle zapada na tajemniczą chorobę, w wyniku której powoli unosi są coraz wyżej w linii prostej, od salonu na parterze rodzinnego domu, po tytułową linię.

W ciągu dwudziestupięciu minut jest i śmiesznie, i smutno. Shaun Dooley, którego rola jako męża postaci granej przez Colman lekko zaniepokoi fanów serialu “Broadchurch”, świetnie gra człowieka, któremu życie wymyka się z rąk, od którego żona (dosłownie) odlatuje, a córka oddala się (duchowo). Jednak największe brawa należą się Olivii Colman, która gra bohaterkę, której przytrafia się coś równocześnie tragicznego, trochę komicznego, oraz fascynującego. Świetnie oddaje bezsilność pomieszaną z nadzieją osoby chorej, jak i zachwyt podczas odkrywania przestworzy.

W skrócie: Polecam! Jest to urocza, zwięzła historia o rodzinie, chorobie i zbliżaniu się do granicy kosmosu.

Rybka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *