DOBRY film: In a World… (Własnym głosem)

źródło: aauw.com

źródło: aauw.com

Niedługo rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu kina niezależnego Sundance. Aby to uczcić, postanowiłam przypomnieć zdobywcę nagrody za najlepszy scenariusz w 2013 roku. „In a World”, to reżyserski i scenopisarski debiut Lake Bell, która (poza tym, że nazywa się jakby była postacią z Doctora Who, może kolejną reinkarnacją Melody Pond/River Song?) zagrała też w nim główną rolę. Jest to historia kobiety, która postanawia zaistnieć na zdominowanym przez mężczyzn (i jej ojca) rynku voice-overów do zwiastunów filmowych. 

źródło: nytimes.com

źródło: nytimes.com

In a World

USA 2013

reż. i scen. Lake Bell

wyk. Lake Bell, Fred Malamed, Michaela Watkins

Carol (Carol) jest trenerem głosu w Los Angeles, gdzie mieszka w swojsko (przynajmniej dla mnie) zagraconym pokoju i (jeśli akurat pracuje) uczy gwiazdy mówić. W pewną środę ma za zadanie nauczyć Evę Longorię (w tej roli Eva Longoria), by brzmiała jak żona cockneyowskiego gangstera, a nie jak „niedorozwinięty pirat”. Tego samego dnia, jej ojciec — legenda voice-overu — wyprasza ją z domu, gdyż chce zamieszkać z młodszą od córki dziewczyną, więc musi przenieść się do siostry. Wydawałoby się, że dzień będzie straszny, jednak otrzymuje możliwość urzeczywistnienia marzeń i nagrania głosu do zwiastuna. Jednak jako że chodzi o zwiastun pierwszej części antyutopijnej sagi „Amazon Games”, przypominającej ulubioną serię Współautora, konkurencja jest ostra. Carol musi zmierzyć się z męską konkurencją, stereotypami, hollywoodzkimi klikami i z własnym głosem.

Obok umiejscowienia w dość rzadko pokazywanej na ekranie gałęzi przemysłu filmowego i ogólnej „śmieszności”, główną zaletą tego filmu są bardzo ciekawie napisane postacie. Carol potrafi być zarówno czarująca i profesjonalna, jak i całkowicie nieogarnięta. Ma specyficzne poczucie stylu, nietypowe podejście do schludności, a jak usłyszy ciekawy akcent to błyskawicznie wyciąga dyktafon i bez obciachu nagrywa. Jej życie jest bardzo niepoukładane, ale ma pasję, która pcha do przodu i marzenia, z których mimo przeciwności nie rezygnuje.

Postacie drugo- i trzecioplanowe też nie nudzą. Mamy Sama, nadętego i egotystycznego ojca głównej bohaterki (Malamed), jej pozornie bardziej poukładaną siostrę (Watkins), łysego szwagra (Cordrry), bucowatego bogacza Gustava z kuriozalną techniką całowania (Marino) i uroczego właściciela studia nagrań (Martin). Co się rzadko zdarza, żaden z kilku wątków pobocznych nie nudzi, a każdy jest trochę inny i pokazuje bohaterów pod trochę innym kątem.

W skrócie: warto obejrzeć, na pewno będzie się z czego pośmiać i nad czym pomyśleć.

Rybka

Skoro to film (częściowo) o zwiastunach, zamieszczam i jego zwiastun:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s