DOBRY „krypny” film: „The One I Love”

Raz na jakiś czas dystrybutorzy uraczają nas wyjątkowo nieudanymi tytułami, które na blogu bojkotujemy. W tym przypadku uważam, że oficjalne nazwanie tego filmu „Czworo do pary” jest wręcz chamskie, bo — nieznacznie, ale jednak — może zdradzić fabułę. 

źródło: thetalkhouse.com

źródło: thetalkhouse.com

The One I Love

USA 2014

reż. Charlie McDowell; scen. Justin Lader

wyk. Elizabeth Moss, Mark Duplass

Przed obejrzeniem tego filmu czytałam, że jest to „komedia romantyczna”. Cóż, jeśli na siłę chcemy to gdzieś sklasyfikować, to raczej jest to śmieszny thriller romantyczny, czy romantyczny dreszczowiec komediowy. Po obejrzeniu zwiastunu (w dalszej części artykułu) dalej niezbyt wiadomo o co chodzi: złowroga muzyka, dużo ujęć jak Moss i Duplass (dalej mnie to nazwisko śmieszy) trzaskają drzwiami. Tyle.

Ethan (Duplass) i Sophie (Moss) są małżeństwem z problemami. Aby je rozwiązać, wyjeżdżają na weekend w „miejsce odosobnienia” — widzimy ładną okolicę z przestronnym domem, basenem i uroczym gościnnym domkiem w ogrodzie. I tu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Tu wielu recenzentów kończy się wymądrzać, twierdząc, że najlepsze w odbiorze tego filmu jest zaskoczenie. Ja jednak chciałabym móc conieco o „The One I Love” więcej napisać, więc jeśli chcecie koniecznie być zaskoczeni, to nie czytajcie po trailerze. Jeśli film już widzieliście, lub lekkie „zepsucie” (nie będę zdradzać wszystkich szczegółów, obiecuję) Wam nie straszne — czytajcie dalej. Nieczytających zapewniam: warto, zwłaszcza jeśli lubicie mroczne komedie.

źródło: aintitcool.com | SPOILERY PONIŻEJ!

źródło: aintitcool.com | SPOILERY PONIŻEJ!

Nie boicie się? W takim razie piszę dalej.

Te „dziwne rzeczy”, dziejące się podczas wyjazdu to to, że za każdym razem, jak któreś z małżonków wejdzie samemu do domku gościnnego, to znajduje tam wyidealizowanego sobowtóra swojego współmałżonka: Sophie spotyka bardziej wyluzowaną i emocjonalnie otwartą wersję Ethana, Ethan spotyka Sophie w stylu „posłuszna żona z lat 1950tych”. Bohaterowie postanawiają wybadać i wykorzystać sytuację, ustalając granice i zasadę „całkowitej szczerości” wobec siebie w kwestii tego, co wydarzyło się w domku gościnnym. Reakcje ich są różne: Sophie jest zauroczona i zafascynowana „nową” wersją męża, u Ethana Fałszywa!Sophie wywołuje przerażenie.

Aktorzy świetnie poradzili sobie z zadaniem grania kilku wersji tych samych bohaterów. Duplass świetnie przechodzi pomiędzy sztywnym i zamkniętym w sobie Prawdziwym!Ethanem a Fałszywym, który z początku jest doprawdy czarujący, a potem staje się coraz bardziej, cóż, „krypny” (od ang. creepy: oślizgły, wywołujący ciarkę, odrażający). Różnice pomiędzy bohaterkami granymi przez Moss są subtelniejsze, ale bardzo ciekawie oddane poprzez nie tylko uczesanie i sposób mówienia, ale przede wszystkim przez nieznacznie różną mimikę twarzy.

Film przez większość czasu skupia się nie tyle na samej tajemnicy, co na relacjach między bohaterami, próbie odpowiedzi na pytanie, co właściwie kochamy: daną osobę, czy własne oczekiwania. Niestety, pod koniec przechodzi lekko w sci-fi i stara się wyjaśnić dziwne zjawiska, co moim zdaniem jest zbędne — wiadomo, że po tak świetnie zbudowanym napięciu każde wyjaśnienie będzie mało satysfakcjonujące, a przecież nie o te szczegóły tu chodzi.

Jednak nie zmienia to faktu, że na „The One I Love” bardzo dobrze się bawiłam. Doskonale budowane napięcie, DOBRA gra aktorska, ciekawa historia. W skrócie: to DOBRY śmieszno-przerażający film.

Rybka

4 thoughts on “DOBRY „krypny” film: „The One I Love”

  1. hmm, no zainteresowałem się po Tym wpisie tym filmem, potuptam do najbliższego kina i ocenię 🙂 Może wtedy będę skłonny napisać coś więcej na jego temat.

  2. Pingback: Znalezione w sieci: 6 lat, jajecznica Iana McKellena, filmy z jedzeniem i inne. | Dobry Film, Zły Film

  3. Pingback: ZŁY film z DOBRĄ obsadą: Do ciebie, Philipie | Dobry Film, Zły Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s